0 (212) 212 10 34

E-Ticaret Sitesi Fiyatları

E-Ticaret Sitesi Fiyatları

e-ticaret-sitesi-fiyatlari-neden-bukadar-degisken-istanbul-soft

Online satış mağazası kurmak için araştırma yapan yeni girişimciler, e ticaret sitesi fiyatları konusunda birbirinden çok uzak fiyatlar olduğunu göreceklerdir. Bazı yazılım firmalarında 299 TL fiyat sunulurken, bazı yazılım firmaları ise 100.000 TL fiyat sunabilmektedir. Bu kadar geniş bir fiyat aralığının olması bu konuda araştırma yapan girişimciler için kafa karışıklığı yaratmaktadır. Pek çok yazılım firması en iyi e ticaret paketlerinin kendisinde bulunduğunu iddia ederken, bazı yazılım firmaları ise daha mütevazi bir tavırla görüşmüş olduğu müşterilerine gerçekçi bilgiler sunmaktadır. Bazı girişimciler fiyat ne kadar yüksekse o kadar kaliteli hizmet alırım düşüncesi ile yüksek fiyatla hizmet almakta iken, bazı girişimciler ise öncelikle ihtiyaçlarını tespit ederek bu ihtiyaçları karşılayacak teknik özelliklere sahip e-ticaret paketi seçerek online satış mağazalarını oluşturmaktadır. Hizmet içeriği ve buna bağlı olarak fiyatların belirlenmesinde pek çok değişkenin varlığından söz etmek mümkündür. Bu değişkenleri aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

Fiyat Değişkenleri Nelerdir?

e-ticaret-sitesi-fiyatlari-nasil-olusur-istanbul-soft

E-Ticaret Sitesi fiyatları belirlenirken yazılım firmaları aşağıdaki bazı özelliklere göre fiyatlama vermektedir.

 1. Altyapı özellikleri,
 2. Tasarım özellikleri,
 3. Teknik destek ihtiyaçları,
 4. Sitenin diğer pazaryerleri, muhasebe programı, kargo firmaları vs. ile API entegrasyonu,
 5. Sitenin başka bir siteden XML ile veri çekmesi,
 6. Ziyaretçi sayısı,
 7. Sunucu özellikleri,
 8. Projenin hazırlanma süresinin uzunluğu,
 9. Projenin sürekli gelişen bir proje mi olduğu, yoksa stabil bir proje mi olacağı,
 10. Proje ile ilgili ne kadar süre eğitim verileceği,
 11. Müşterinin bu iş için ne kadar para harcamaya hazır olduğu,
 12. Müşterinin e-ticaret fiyatlarını ne kadar araştırdığı,
 13. Müşterinin fiyata bağlı olarak vazgeçme eğilimi,
 14. Müşterinin rakip firmalardan aldığı teklif tutarları,
 15. Yazılım firmasının nakit döngüsüne bağlı olarak düşük veya yüksek fiyat uygulaması,
 16. Yazılım firmasının elindeki iş yoğunluğuna göre düşük veya yüksek fiyat vermesi,
 17. Görüşülen müşterinin bilenen bir firma olup olmaması, (referanslarına katkısı)
 18. Talep edilen projedeki ilave yazılım geliştirmelerinin süresi,

Yukarıda sıralamış olduğumuz özellikler çok daha fazla detaylandırılabilir ve maddeler artırılabilmektedir. Ancak şunu açıklıkla ifade etmek gerekir ki projenizin içeriği ile birlikte, yazılım firmasının kendi durumu ile ilgili pek çok değişken de fiyatın oluşmasında etkili olmaktadır. Benzer özelliklere sahip bir altyapıyı, bir yazılım firması çok yüksek fiyat ile satıyor iken, diğer bir yazılım firması çok daha uygun bir fiyata sunabilir. Veya aynı yazılım firması, talep ettiğiniz özelliklere sahip bir eticaret altyapısını piyasanın canlı olduğu bir dönemde yüksek fiyata sunuyor iken, piyasanın durgun döneminde bu fiyatın çok daha altında sunabilmektedir. Bu nedenle, maliyet araştırması yapan girişimcilerin, kendisine sunulan fiyatı değerlendirirken ciddi bir çalışma yapması, sektörde yer alan ve önde gelen pek çok yazılım firmasından teklif alması, bu teklifleri teknik özelliklerini detaylı bir şekilde inceleyerek kararını bu araştırma sonucunda vermesi en sağlıklı sonucu almalarını sağlayacaktır.

Araştırma Nasıl Yapılmalıdır?

e-ticaret-sitesi-ile-ilgili-arastirma-nasil-yapilmalidir-istanbul-soft

Öncelikle yazılım firmasının size sunduğu özelliklere bakmak yerine, kendinize nasıl bir online satış mağazasına ihtiyacınız olduğunu sorunuz. Sizin için en önemli ihtiyaçları not alınız ve yazılım firmalarının paketlerini incelerken öncelikle ihtiyacınız olan bu özelliğin sunulan paketlerde olup olmadığına bakınız. Bazen aradığınız özellik hazırlanmış olan hiçbir pakette bulunmayabilir. Bu durumda yazılım firması ile irtibata geçerek ihtiyacınız olan bu özelliğin seçmiş olduğunuz pakete eklenip eklenmeyeceğini, eklenirse maliyeti ne kadar etkileyeceğini öğrenebilirsiniz. Görüşmüş olduğunuz yazılım firmasının, sunmuş olduğu paketlerden en pahalısını almanız durumunda, tüm ihtiyaçlarınızın karşılayacağını düşünmemeniz gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz. Yapmış olduğumuz incelemelerde, sektörde 50.000 TL’ye satılan paketlerde dahi bazı özelliklerin bulunmadığını görmekteyiz. Veya kapsamlı bir paket sunmakla birlikte, çok düşük bir trafik (bandwith) alanı sunularak müşterinin yıl içerisinde yüksek hosting ücretleri ödemesi durumu ortaya çıkabilmektedir.

Yüksek Fiyat Doğru Seçim mi?

yuksek-e-ticaret-sitesi-fiyati-her-zaman-dogru-secimmi-istanbul-soft

Ne kadar fazla ödeme yapıyorsanız o kadar iyi hizmet alacağınız düşüncesinden kurtulmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Referansları çok güçlü olan bir altyapı sağlayıcısı size beklediğiniz hizmeti sunmayabilir. Çünkü konsantre olduğu hedef kitle ve müşteri öncelikleri farklıdır. Öncelikle kendi beklentinizin ne olduğunu ortaya koyduktan sonra bu beklentinizi karşılayacak, sizin büyüklüğüne uygun yazılım firmasını tercih etmenizi öneriyoruz. Maliyet konusunda araştırma yaparken, yukarıda belirttiğimiz kriterleri göz önünde bulundurarak seçiminizi yaparsanız uzun e-ticaret yolculuğunda sizin için doğru çözüm ortağını bulma ihtimaliniz son derece artacaktır.

E-ticaret sitesi fiyatları hakkında bilgi almak ve gelişmiş özelliklere sahip paketlerimizi incelemek için e-ticaret paketleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Demomuzu Hemen İnceleyin!