0 (212) 212 10 34

E Ticaret, Eticaret Hakkında Güncel Rehber

E ticaret, eticaret Hakkında Güncel Rehber

E Ticaret sektörü her geçen gün hızla büyümeye devam etmektedir. Türkiye’deki daralan ekonomi ve düşen cirolar göz önünde bulundurulduğunda, pek çok firma ürünlerini satmak için alternatif satış kanalları arayışındadır. Bu kanalların başında, tüm Türkiye’ye ve hatta Dünya’ya ürünlerin satılabildiği ve diğer satış kanallarına göre çok daha düşük bir maliyetle kurulabilen e ticaret siteleri gelmektedir. Bu yazımızda sizleri çok fazla rakamlarla yormak istemiyoruz ancak birkaç veriyi paylaşmamızda fayda olduğunu düşünüyoruz.

  • Türkiye’de online satış sitesinden yapılan satışların hacmi her yıl %30 ortalama büyüme oranıyla hızla büyümektedir!
  • Türkiye’deki perakende satış içerisinde eticaret sitelerinden yapılan satışın payı sadece payı %3.5 seviyesindedir.
  • Dünya ortalaması ise %6 seviyesindedir.

Online ticaret sitelerinden yapılan satış hacmimiz çok hızlı bir şekilde artıyor ancak halen Dünya ortalamasının çok gerisindeyiz. Bu da Türkiye’deki bu sektörde faaliyet göstermek isteyen yeni girişimcileri için ciddi fırsatlar sunmaktadır. Bu nedenle, “online satış sitesi kurmak için geç mi kaldım” Sorusunun cevabı çok net bir şekilde “Hayır!”dır. Hatta bu tarihe kadar kurulan ve başarınız olan ve başarısız olan tecrübeleri inceleyebilir ve tecrübenin maliyetine katlanmayarak işinizi en az hata ile kurma şansınız olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin genç nüfusu ve akıllı telefon kullanım oranları göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye’nin online ticaret sektöründe kat edecek daha çok uzun bir yolu olduğu görülmektedir. Ancak kurulan her online satış sitesi tabii ki başarılı olamıyor. Online satış mağazalarının başarısız olmasının pek çok sebebi bulunmaktadır. Bir e ticaret sitesi ne yaparsa başarısız olur? Bu konuyu detayları ile birlikte ayrı bir yazımızda  sizlerle paylaşacağız.

E-Ticaret Nedir?

e-ticaret-nedir

E ticaret, en anlaşılır şekilde “Elektronik ticaret” olarak tanımlanabilir. Elektronik ticaretin daha kapsamlı bir tanımını yapmamız gerekirse, internet gibi bilişim ağları üzerinden yapılan tüm para, bilgi ve hizmet gibi ekonomik değerlerin değişim süreci olarak tanımlanabilir. Ekonominin bir değişim mekanizması olduğunu düşünürsek, bu değişimin online olarak bilişim ağları üzerinden, elektronik olarak yapılmasına kısaca e-ticaret diyebiliriz.

Eticaret Nasıl Yapılır?

e-ticaret-nasil-yapilir

Bu soru son günlerde sanal mağaza kurmak isteyen girişimcilerin merak ettiği konuların başında geliyor.  Bu yazımızda yeni girişimcilerin e ticaret nasıl yapılır konusunda merak edilen bazı soruları cevaplarını bulacaksınız. İnternet üzerinden ürün ya da hizmetinizin satışını gerçekleştirebilmek için, güvenilir bir online satış alt yapısına ihtiyacınız bulunmaktadır. Sitenize online ödeme yöntemlerinin entegrasyonunu gerçekleştirdikten ve ürün girişlerini yaptıktan sonra siteniz satış yapmak için hazır hale gelir. Ancak güvenilir bir online mağaza kurmak sadece bu işin başlangıcıdır. Uzun online yolculuğunuza nasıl devam edeceğinizi ve satışlarınızı arttırmak için neler yapmanız gerektiğini bilmeniz ve bilmiyorsanız detaylı bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Peki, satışlarınızı arttırmak için neler yapmalısınız? Bu konuda detaylı bilgiyi blog sayfamızda bulabilirsiniz.

E Ticaret Sitesi Kurmak Zor mudur?

e-ticaret-sitesi-kurmak-zormudur

Gelişen yazılımı teknolojileri ile online satış sitesi kurmak artık son derece kolay bir hale gelmiştir. Sadece 4 adımda sitenizi kurabilir ve satış yapmaya bugün başlayabilirsiniz. Online satış mağazanızı hemen açmak için e ticaret sitesi kurmak konulu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E Ticaret Sitesi Fiyatları

e-ticaret-sitesi-fiyatlari

Eğer online mağaza açmak ve ürünlerinizi satmak istiyorsanız onlarca yazılım firması arasında bir tercih yapmanız gerekmektedir. Online satış  platformlarının fiyatları maalesef çok değişkendir ve altapı özelliklerini seçerken bu fiyatların nasıl oluştuğunu anlamanız faydalı olacaktır. Bu konu hakkında hazırlamış olduğumuz e ticaret sitesi fiyatları başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ücretsiz E Ticaret Yapılabilir mi?

ucretsiz-e-ticaret-yapilabiirmi

Pek çok yeni girişimci, öncelikle bu işi herhangi bir ücret ödemeden yapmak için arayış içine girmektedir. Bu arayış maalesef çoğu zaman olumsuz bir girişim olarak sonuçlanır ve bu işe başlamak isteyen girişimcilerin hevesi kırılır. Bunun yanında ücretsiz olarak aldıklarını düşündükleri yazılımlar için herhangi bir yazılım geliştirme ihtiyacı oluştuğunda ciddi miktarda ücret talep edilebilmektedir. Bu beklenmeyen maliyetler ücretsiz hizmet almak isteyen girişimciler için hayal kırıklığı ile birlikte boşuna zaman kaybına sebep olmaktadır. Bu konudaki makalemizi blog sayfamızdan okuyabilirsiniz.

Hazır E-Ticaret Paketleri

e-ticaret-paketleri

Bu sektörde faaliyet göstermeye başlarken işinizi en fazla kolaylaştırılacak konuların başında, yazılım firmalarının sunmuş olduğu hazır e-ticaret paketleri gelmektedir. Yazılım firmaları benzer sektörlerde faaliyet gösteren ve benzer ihtiyaçları olan firmalar için pek çok özelliği bir araya getirerek paket adını verdikleri yazılımlar hazırlamıştır. Bu paketlerden herhangi birini seçerek online mağazanızı çok çabuk bir şekilde kurabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için e ticaret paketleri sayfamızı ziyaret ederek paket özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Peki tüm bunları yaptıktan sonra bu sektörde nasıl başarılı olacaksınız? Başarılı olmanın sırları nelerdir? Aşağıda bu konulara kısaca da olsa giriş yaptığımız bazı bilgileri bulabilirsiniz. Daha fazlası için sayfamızı takip etmeye devam ediniz.

Alanınızın Öncüsü Olun

e-ticarette-alanizin-oncusu-olun

E-satış sitesi kurmayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken en önemli konu yaratıcı bir fikrinizin olmasıdır. Eğer sanal mağazanızı orijinal bir fikir üzerine kurarsanız, başarılı olmak için ilk ve en önemli adımı atmışsınız demektir. Çünkü bu güne kadar düşük sermaye ve orijinal fikirleri ile başarılı olan birçok proje sahibi bulunmaktadır. Bu başarılarının en önemli nedeni de daha önce bahsettiğimiz gibi sektörlerinde ilk ve rakipsiz olmalarıdır. Hangi alanda e ticaret yapacak olursanız olun muhtemelen pek çok rakibiniz olacaktır. Bu nedenle rakiplerinizin önüne geçmek ve başarılı olmak için onların yaptıklarının aynısını yapmak yerine fikirleriniz ile fark yaratmalısınız. Fark yaratma konusunda neler yapabileceğiniz, tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış durumdadır.

Blog Yönetimi

e-ticarette-blog-yonetimi

Eğer bu sektörde başarılı olmak istiyorsanız göz ardı etmemeniz gereken bir diğer nokta ise blog bölümüdür. Bazı paketlerimizin içerisinde blog bölümü bulunurken bazı paketlerimizin içerisinde ise opsiyonel bir özelliktir. Eğer sitenizde blog bölümü bulunmuyorsa, eklenmesi için yazılım danışmanlarımızla görüşebilirsiniz. Ardından blogunuzda yaptığınız iş ile ilgili güncel ve kaliteli içerikler paylaşmaya başlayın. Ancak bu içerikler kesinlikle özgün olmalıdır. Bunun için de profesyonel bir içerik editörü ile çalışabilirsiniz. Eğer bu bahsedilenleri düzenli olarak yapabilirseniz Google aramalarında yükselebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Reklam Yapın

e-ticaret-reklamlari-yapin

Sattığınız ürünle ilgili olarak çok yaratıcı fikirleriniz olabilir. Hatta sitenizin tasarımının da dört dörtlük hazırlanmasını sağlamışsınızdır. Ancak hedef kitlenize sesinizi duyurmazsanız bunlar başarılı olmanız için yeterli olmayacaktır. Online mağazanızdan istediğiniz verimi alabilmeniz için insanların sizden haberdar olmaları gerekir. Bunu da ancak tanıtım ile yapabilirsiniz. Sadece kuruluş aşamasında değil, sektörünüzün lideri bir site olsanız dahi her daim reklam yapmanız gerekmektedir. Bugün en bilinen online satış sitelerine dikkat ederseniz sürekli reklam verdiklerini fark edeceksiniz. E-Satış sitesi, geleneksel satış mağazalarından daha az maliyetli ve kurulumu kolay olması nedeniyle girişimcilerin ilgisini çekmektedir. Cazip özellikleri ile kendisine çekse de, eticaret sektörü ile ilgili çalışmalara yeni başladıysanız dikkat etmeniz gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Bu noktalar arasında bazıları vardır ki yeni başlayanların bu tuzaklara düşmemesi gerekir. Peki, bu tuzaklar hangileridir? Bu sektörde faaliyet göstermeye yeni başlayanların düştükleri tuzakların başında, pazar araştırması yapmadan bu işe girmek gelir. Oysa öncelikle satacağınız ürün ile ilgili bilgi sahibi olmalı ve tam anlamıyla bir pazar araştırması yapmalısınız. Çünkü sitenizi kurmanızın ardından pazarlama yapabilmeniz için işiniz ile ilgili eksik bilginiz bulunmamalıdır. Aksi halde hedefinize ulaşmanız oldukça zor olacaktır.

Stok Kontrolü Yapın

e-ticaret-sitenizde-stok-kontrolu-yapin

Site kurarak satış yapmak oldukça cazip bir seçenek gibi görünse de, bu işe başlarken kesinlikle kolay bir iş olduğunu düşünmemelisiniz. En başından bilinçlenmeli ve sitenizi öyle kurmalısınız. Daha önce de bahsettiğimiz gibi öncelikle satacağınız ürün ile ilgili pazar araştırması yapmalısınız. Bu sizin nasıl bir strateji izleyeceğiniz konusunda fikir sahibi olmanızı sağlar. Bu sektörde işe yeni başlayanların düştüğü bir diğer tuzak ise stok kontrolü ile ilgili doğru kararlar alamamaktır. Eğer satabileceğinizden fazla ürün stoklarsanız zor duruma düşebilirsiniz. Bu yüzden stok kontrolü ile ilgili çalışmalar yapın ve yaptığınız satışa göre stok kontrolünüzü gerçekleştirin. Bunun yanında stok yönetimi hakkında en doğru yöntem, stok yönetimi ile ilgili sistemler kullanmanızdır. Bu sizin bu sektörd çok daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. Eğer ürünlerin lojistiğini doğru şekilde yönetebilirseniz müşteri memnuniyetiniz artar ve markanız çok daha iyi bir konuma gelir.

Hızlı Destek Sisteminin Önemi Nedir?

e-ticaret-hizli-destek-sisteminin-onemi-nedir

Diğer bir tuzak ise hızlı desteği yeterince önemsememektir. Oysa tüketicinin sizden memnun kalması için satış öncesi ve sonrasında destek veriyor olmanız gerekir. Bu durum sizin diğer e ticaret sitelerinden sıyrılarak ön plana çıkmanızı sağlar. Bu nedenle müşterinizi anlamak, sorunlarına hızlı çözümler bulmak için hızlı destek vermelisiniz. Aksi halde müşteri memnuniyeti oluşturamadığınız gibi sürekli müşteriler de elde edemezsiniz.

E ticaret ve eticaret hakkında daha detaylı bilgi almak için İstanbul Soft’un tecrübeli yazılım danışmanları ile görüşebilir ve sorularınız cevaplarını bulabilirsiniz.

Demomuzu Hemen İnceleyin!